Úspěšnému hubnutí může bránit zpomalený metabolismus. Jak ho poznáte?
Každý z nás dostaneme v rámci genetické výbavy mimo jiné i informaci o tom, jak rychle má náš organismus pracovat, respektive jakou rychlostí pojede náš metabolismus. Ale stejně, jako je tomu i u dalších oblastí fungování těla, se dá rychlost metabolismu mírně ovlivnit. Oběma směry. Takže každý z nás máme v moci jeho mírné zrychlení anebo i zpomalení. A jak asi tušíte, většina z nás si ho úspěšně zpomaluje. Výsledkem pak je nejen nadváha, ale i téměř samovolné přivírání na váze.
K čemu je metabolismus?
Jednoduše řečeno: k žití. Jde vlastně o soubor chemických reakcí, kterým se říká látková výměna. Smyslem činnosti metabolismu je v podstatě tvorba využitelné energie a látek, které naše tělo potřebuje pro svou činnost.
Naprostým základem je takzvaný bazální metabolismus, který máme v činnosti během spánku – tedy když v klidu ležíme a nezaměstnáváme mozek vědomou činností. Tou dobou tělo zachovává základní životní funkce a spotřebuje k tomu okolo 50 procent celkového energetického výdeje těla.
S nárůstem činnosti je pak metabolismus náročnější na energii a urychluje se. A je přitom jedno, zda jde o činnost fyzickou nebo psychickou. I mozek totiž dokáže dokonale zaměstnat metabolismus a vyžadovat po něm přísun velkého množství látek podporujících jeh činnost.
Jak poznáme zpomalený metabolismus?
Známek zpomaleného metabolismu je hodně. A také jsou již přístroje, které dokáží rychlost metabolismu celkem přesně měřit. Nicméně abyste pomalý metabolismus poznali, nemusíte nutně k odborníkům. Stačí vědět, že se projevuje následujícími způsoby:
- přestože se snažíte hubnout, a jdete na to správně, nedaří se
- nabíráte na váze, i když vlastně ani není z čeho
- vaše pleť je suchá
- máte neustále pocit, že jste unavení a že máte hlad
- cítíte se nafouknutí
- stále byste chtěli jíst sladké
- hodně vám padají vlasy
- jste fyzicky nepružní, hodně ztuhlí a možná i slabí
- ztrácíte schopnost se soustředit
- trpíte opakovanými bolestmi hlavy, přestože pijete dostatečně
Pokud jste se našli v několika příznacích, tak se vám pravděpodobně podařilo si svůj geneticky zakódovaný metabolismus zpomalit. Ale čím se to stalo a čemu se nadále vyvarovat?
Co zpomaluje metabolismus?
Metabolismus si zpomalujeme často mylnými představami o rychlém a úspěšném hubnutí. Anebo dlouhodobějších nezdravým životním stylem, který klade velké nároky na naše tělo a jeho schopnost fungovat. Konkrétně si ho zpomalujeme následujícím způsobem:
- hladověním během redukční diety
- omezováním příjmu bílkovin
- sedavým způsobem života
- snížením doby spánku pod minimální sedmihodinovou hranici
- pitím slazených nápojů
Ano, jsou to povětšinou věci, které bezděky děláme poměrně často. A tak se ani nemůžeme divit, že velká číst národa prostě má zpomalený metabolismus a že je u nás tolik lidí s nadváhou nebo obezitou, přestože vlastně jedí poměrně málo. A třeba i celkem zdravě.
Metabolismus je zpomalován i příčinami z oblasti změn zdravotního stavu. Například cukrovka, poruchy funkce štítné žlázy, snížení hladiny estrogenu, Cushingův syndrom nebo i porucha funkce lymfatického systému, to vše jsou choroby, které metabolismus trvale zpomalují. A podávané léky mají tento proces brzdit nebo i otáčet.
Co udělat se zpomaleným metabolismem?
Rozhodně ho potřebujeme zrychlit. A pokud jsme zdraví, zvládneme to sami. Bude to sice běh na delší trať, ale jistě se to časem podaří. A pozor, jen zrychlení nestačí. Je potřeba jej v rychlejším režimu trvale udržovat, tedy nespadnout do žádné z výše zmíněných činností nebo nečinností uvedených výše.
V první řadě musíme najet na takový režim dne, kdy budeme jednak dostatečně spát a jednak pravidelně jíst, ale v malých dávkách. Klidně i šestkrát denně, ale po malých porcích. Mozek si tak zvykne na pravidelný přísun jídla, tedy energie. A nebude již mít potřebu jídlem šetřit a ukládat ho v podobě tuku na horší časy.
Vyřadit nebo výrazně omezit musíme alkohol, sladkosti, hotovky, polotovary a částečně i kofein. Naopak zařadit je nutné pohyb, pravidelný, ale ne příliš náročný. Aspoň tedy ne hned zezačátku. Dávky pohybu je potřeba navyšovat postupně.
Velkou službu tělu poskytneme i tehdy, když ráno budeme konzumovat sacharidy, tuky i bílkoviny, během dne také, ale množství sacharidů postupně omezíme. No a večer se zaměříme zejména na bílkoviny. Ovoce spíše dopoledne, zeleninu odpoledne a večer. Tuky nevynechávejme, nutně je k životu potřebujeme. Ale v rozumné míře a ve zdravém složení, tedy v zastoupení tuků rostlinných i živočišných.
Z počátku pomůže plán
Pokud si nejste jistí, zda zvládnete jíst tolikrát denně, respektive zda si vůbec zvládnete tolik jídel zorganizovat, sestavte si písemný plán jídla na týden. A svačinky si předem chystejte, berte si je s sebou do práce.
Rozhodně se neuchylujte k nákupu hotovek nebo polotovarů, ale kupujte základní suroviny. Jsou zdravější a také vyjdou cenově výhodněji. Když před nákupem prolistujete Kaufland leták nebo se podíváte, co nabízí Lidl příští týden, nakoupíte výhodněji a metabolismus urychlíte i levněji.
Až si na rytmus zvyknete, budete vše chystat automaticky. A také na to budete mít více síly a energie, protože váš metabolismus už nebude tolik šetřit, takže energii vám ochotně dodá.