Ovesné vločky – poklad naší kuchyně
Chybí ovesné vločky ve vašem jídelníčku? Po klasickém krajíci chleba k snídani máte brzy hlad? Možná je čas na změnu a ovesné vločky jsou pro vás tím správným řešením!
Ovesné vločky, jak už sám název napovídá, se vyrábí z rozdrceného ovsa. Po vyčištění projdou nejprve vlhkem a poté suchým teplem v sušárnách. K sehnání jsou ovšem i vločky vyráběné z jiných obilovin.
Vločky jsou zdrojem energie a zasytí na delší dobu, a proto je nejlepší dát si je ráno k snídani. Mají vysoký obsah bílkovin a nenasycených mastných kyselin. Skrývají v sobě také vitamín B, železo a vápník. Mezi jejich blahodárné účinky se řadí regulace cholesterolu, snižují zvýšenou činnost štítné žlázy a krevní tlak.Všichni také určitě oceníme, že posilují imunitu a zlepšují koncentraci.
Pokrmy z ovesných vloček
Využití ovesných vloček je opravdu široké. Mimo jiné je můžeme najít v různých kosmetických přípravcích, ale nás určitě nejvíce zajímá jejich využití v kuchyni. Ovesné vločky se dají používat ve sladkých i slaných variacích. Nejčastěji se z nich připravuje ovesná kaše, která je velmi jednoduchá. Stačí pouze vločky zalít mlékem nebo vodou.
Tipy, s čím je konzumovat
Přidat můžeme ořechy, slunečnicová, lněná, konopná nebo dnes tolik oblíbená chia semínka a k tomu naše oblíbené ovoce, které může být čerstvé i sušené. Pokud dáváte přednost sladší kaši, přidejte med nebo sirup. Na odpolední mlsání si můžeme upéct třeba ovesné sušenky, které nebudou obsahovat tolik cukru, jako ty koupené v obchodě. Ze slaných pochoutek jsou nejčastější křupavé placičky. Využití vloček však není pouze snídaňové, přidat se dají také do knedlíků a nádivek. Při troše fantazie určitě každý přijde na nějaké chutné a zároveň zdravé využití.
V případě ovesné kaše je lepší udělat si domácí než kupovat přeslazené polotovary. Vždyť rychlost přípravy je přibližně stejná a jako bonus si můžeme přidat to, na co máme právě chuť.
Foto: Pixabay.com