Co je lepší: hypotéka nebo podnájem
Obáváte se hypotéky, protože máte pocit, že to pro vás bude znamenat velkou finanční zátěž? Nemusí tomu tak být vždycky, pojďte se s námi podívat na případy, kdy to naopak může znamenat získání výhod, svobody a života podle vlastních představ.
Mnoho lidí, kteří řeší vlastní bydlení, uvažuje, zda je vyjde lépe nájem nebo hypotéka. Pro nájem se nakonec rozhodnou z obavy, že nebudou mít na splátky a o nemovitost přijdou. Navíc, podnájem si přeci najdou kdykoliv a kdekoliv.
To je do jisté míry pravda, pro mladé lidi bez závazků je nájem jistě zajímavý především proto, že je neváže na jedno místo, kdykoliv mohou odcestovat a nemusí se starat o nemovitost. Jenomže musí také počítat s tím, že když nebudou mít dostatek peněz na nájemné, o bydlení mohou také snadno přijít. Počítat navíc musí i s kaucí, kterou obvykle tvoří dvou až šestinásobek měsíčního nájmu Našetřeno by tedy člověk měl mít v každém případě – ať už jde do hypotéky, nebo do nájemného.
Lidé se bojí hypotéky bezdůvodně
Velkého finančního závazku se však často bojí i lidé, kteří mají stálou práci a nikam se už stěhovat neplánují. Jejich obavy však plynou z toho, že mají malé děti, nebo děti plánují a v případě, že nebudou moci splácet hypotéku, přijde celá rodina o střechu nad hlavou. K těmto obavám však není důvod, banka nemovitost nezabaví při prvním problému. Naopak je v zájmu banky, udržovat nemovitosti v rukou vlastníků.
Při náznaku problémů je potřeba situaci řešit a vše může proběhnout naprosto v klidu. Při sjednání hypotéky je možné sjednat si pojištění schopnosti splácet, které vás ochrání před nedostatkem prostředků v případě ztráty zaměstnání, pracovní neschopnosti nebo invalidity.
Ani bez pojištění však nehrozí bezprostřední zastavení nemovitosti. Jen je potřeba všechno s klidem řešit a kontaktovat banku. Tam se pak dá domluvit odklad, snížení splátek nebo jiné řešení, které pomůže překlenout dočasnou finanční situaci.
Hypotéka vás k nikomu nepřiváže
Lidé se často domnívají, že sjednáním hypotéky se zavazují ke konkrétní bance. Jenomže tak tomu není. U stejné banky je potřeba zůstat pouze po dobu fixace, poté se dá snadno spočítat, jestli se to vyplatí nebo ne.V případě, že změna banky v podobě refinancování hypotéky bude výhodnější, stačí bance alespoň 30 dní před koncem fixace oznámit plánovanou změnu. Žádné poplatky ani penále od banky na konci období fixace nehrozí. Důležité je si dobře spočítat, jestli se taková změna vyplatí.
Hypotéka nikoho neváže ani k bance, ani k nemovitosti, když se budete chtít odstěhovat, klidně můžete. Prodej nemovitosti, která je zatížená hypotékou, je dnes poměrně běžný – kupující buď hypotéku převezme, vezme si jinou nebo doplatí zbytek peněz rovnou.
Důvodů může být víc, nákup nového bytu pro rozrůstající se rodinu, stěhování do menšího na důchod nebo stěhování se za prací. Obdobně to funguje i při rozdělení majetku po rozchodu. Řešením je, že jeden druhého buď vyplatí, nebo se musí nemovitost prodat.
Pro pořízení vlastní nemovitosti však existuje mnoho argumentů, které byste při svých úvahách neměli opomenout.
- Dům nebo byt lze v budoucnu prodat, a získat tak dost peněz pro další plány.
- V důchodu nebudete platit nájemné, čímž snížíte celkové životní náklady.
- Ve vlastním bytě můžete vrtat, bourat, zdít a vybavovat si ho podle představ a nikoho se nemusíte ptát na dovolení.
- Nemovitost je možné pronajímat, a získat tak každý měsíc zajímavý příjem.
- Splátka hypotéky je obvykle nižší než současné nájmy nebo srovnatelná.
- Úroky z hypotéky lze odečíst z daní.