Cesta ke zdraví s borůvkovým listem
Chodíte-li pravidelně s kyblíkem do lesa na borůvky, pravděpodobně z nich potom upečete výtečný koláč nebo buchtu.
Nejen samotné plody, ale i borůvčí list jsou velice prospěšné pro naše zdraví.
Zázrak z lesa
Borůvkový list by rozhodně neměl chybět ve vaší lékarničce, protože pomáhá předcházet spoustě zdravotním neduhům, a když k nim přece jenom dojde, napomáhá i léčbě. Obsahuje glukokininy a třísloviny, které snižují hladinu krevního cukru, což uvítají především diabetici. Významný podíl mají i na správnou činnost srdce a celý kardiovaskulární systém. Zároveň má antioxidační účinky, uklidňuje mysl a přispívá k celkové psychické pohodě.
Účinky borůvkového listí
– výplachy dezinfikují dutinu při zánětech dásní
– při koupelích napomáhá k odstranění kožních nemocí
– působí antioxidačně
– snižuje hladinu cukru v krvi
– vyrovnává centrální nervový systém
– má pozitivní účinky na trávicí trakt a močový měchýř
– brání tvorbě ledvinových kamenů
– omlazuje
– napomáhá k vyrovnané mysli
Upravte si zažívání
Jak je vidno, borůvkové listí je účinné téměř pro celé tělo. Doporučuje se také především pacientům, které trápí problémy se zažíváním. Je až s podivem, že pomáhá změkčovat stolici při zácpách, ale zároveň se doporučuje jeho užívání při průjmových onemocněních. Kromě toho obnovuje správnou funkci střev, regeneruje sliznice, kde působí protizánětlivě a ničí bakterie a plísně.
To jistě uvítají i maminky malých dětí, které tento čaj mohou pít již od narození. Jak je známo, novorozence často trápí zácpy, které znepříjemňují život jak samotným dětem, tak rodičům a borůvkový list pomáhá tyto starosti zmírnit, či dokonce úplně odstranit. Skvělý je i fakt, že listí nemá žádné vedlejší účinky.
Kdy sbírat a jak skladovat
Listy borůvky černé, latinsky vaccinium myrtillus, se sbírají od května do srpna. Lístky otrhejte z větviček a nechte sušit na dobře větraném místě. Barva by se neměla změnit ani po usušení. Skladujte v látkových či papírových pytlích nebo v dobře uzavřené sklenici, takto uložené vydrží až tři roky.
Chcete-li pít čaj preventivně, doporučují se dvě čajové lžičky řezaných listů na dva hrnky vody, pít obden po dobu maximálně tří týdnů, při cukrovce pak šálek čaje po každém jídle.
Až příště půjdete do lesa na procházku, nezapomeňte si natrhat pár větviček k usušení!
Foto: Pixabay.com – Unsplash